Hoppa till sidans innehåll

Resultat 16/17


Tävlingsresultat säsongen 16/17

A-tävling Tibropokalen, Tibro 1-2 april
Minior A, flickor:
Leona Lanneskog 1/25 34.17p
Julia Johansson 2/25 32.00p
Sophia Östgren 6/25 29.15p

U13 A, flickor:
Cicilia Kassan 2/17 68.62p
Mandalay Malmberg 5/17 65.40p
Tyra Berglund 8/17 63.36p

 

Klubbtävling Isidor, Sollentuna 18-19 mars
Minior B grupp 1:
Molly Håkansson 7/16  19.95p

Minior B grupp 2:
Elsa Wedelin 12/16  17.88p

Ungdom B 13 flickor:
Fanny Johansson 11/18  18.17p

Ungdom B 15_2 flickor, grupp 1:
Louise Collin 3/18  23.90p
Agnes Odin 7/18  20.93p

Ungdom B 15_2 flickor, grupp 2:
Emma Strindefjord 14/15  16.33p

Junior B2 flickor:
Eugenie Collin 6/10  21.31p

Junior B1 flickor:
Kajsa Krebs 3/6  29.72p

 

Elitserietävling, Örebro, 11-12 mars
Junior Damer:
Klara Arell 4/27  99.44p

 

Elitserietävling, Kungsbacka, 11-12 mars
Ungdom 13 flickor:
Cicilia Kassan 14/26  64.18p
Mandalay Malmberg 22/26  57.39p
Tyra Berglund 23/26  57.21p

Ungdom 15 flickor:
Anja Liedholm 2/28  87.19p
Leia Lanneskog 7/28  77.8p

 

Stjärntävling, Ältastjärnan 11-12/3

Deltagare Miniorer grupp 1:
Alexandra af Klercker

Deltagare Miniorer grupp 2:
Hilda Carroza

Deltagare Miniorer grupp 3:
Lisa Wedelin
Nellie Hammarbäck
Lucy Futton

Deltagare 13-G pojkar:
Didrik Rosenqvist
Alexander Lorentzson

Ungdom 13-1 grupp 1:
Ellen Trotzig  7/12

 

A-tävling Mölndalstrofén, Mölndal, 4-5 mars
Minior A, flickor:
Julia Johansson 2/31 35.95p
Leona Lanneskog 4/31 34.35p

U13 A, flickor:
Linnéa Grén Groer 7/13 49.89p

 

Stjärntävling, Vigganskäret 19/2:
Deltagare Minior Stjärnklass röd:
Alexandra af Klercker
Fredrika Rosenqvist

Deltagare Minior Stjärnklass blå:
Katinka Krebs
Lisa Wedelin

Deltagare Minior Stjärnklass vit:
Saga Rosenberg

Deltagare Ungdom  13: G pojkar:
Alexander Lorentzon
Didrik Rosenqvist

Deltagare Ungdom 13: G flickor:
Kharma Sarenbrant
Paula Hecht

Ungdom 13:1 Flickor röd:
Ellen Trotzig  6/11

Ungdom 15 Flickor:
Melissa Kahvand  2/5

 

Klubbtävling HelgaTrofén, Sundbyberg 18-19 februari
Minior B yngre:
Emilia Ingemansson 4/16  20.6p

Minior B äldre:
Molly Håkansson 4/16  21.64p

Ungdom B 13 flickor:
Fanny Johansson 15/16  16.37p

Ungdom B 15_2 flickor:
Louise Collin 6/14  21.87p

Junior B2 flickor:
Eugenie Collin 5/15  22.01p

Junior B1 flickor:
Nathalie Labar 1/9
Kajsa Krebs 4/9

 

Elitserietävling, Linköping, 04-05 februari
Ungdom 13 flickor:
Tyra Berglund 9/27  71.52p
Cicilia Kassan 13/27  67.07p
Mandalay Malmberg 19/27  61.84p

Ungdom 15 flickor:
Leia Lanneskog 7/31  79.67p

Junior Damer:
Klara Arell 6/31  103.48p

 

Stjärntävling Torvallatrofén 4/2 – 2017
Deltagare Minior C:
Vanessa Svensson
Kathinka Krebs

Deltagare Ungdom 13 – G flickor:
Paula Hecht
Kharma Sarenbrant

Ungdom 13C grupp 1:
Ellen Trotzig  7/13

Ungdom 15C grupp 1:
Sara Madison Schaake  8/14

 

Stjärntävling, Tyresöstjärnan 28/1 – 2017
Deltagare Minior C:
Vendela Gärtner
Fredrika Rosenqvist
Agnes Tiderius

Deltagare Ungdom 13-G pojkar:
Didrik Rosenqvist
Alexander Lorentzon

 

Klubbtävling, Österskäret i Österåker, 21-22 januari
Minior B, flickor, grupp 1:
Molly Håkansson 5/16  20.82p

Minior B, flickor, grupp 2:
Emilia Ingemansson 2/16  22.37p

Junior B1, flickor:
Nathalie Labar 1/8 57.87p
Kajsa Krebs 2/8 52.43p

Junior B2, flickor:
Eugenie Collin 5/11 20.86p

Novice B 15_2, flickor:
Louise Collin 4/15 21.99p

 

A-tävling (DM), Tibro, 21 januari
Minior A, flickor:
Julia Johansson 1/16 32.01p
Leona Lanneskog 4/16 29.55p
Sophia Östgren 10/16 23.87p

 

Stjärntävling, Djursholmsstjärnan  21/1 – 2017
Deltagare Minior C:
Vendela Gärtner
Nellie Hammarbäck
Saga Rosenberg
Fredrika Rosenqvist
Agnes Tiderius
Lisa Wedelin

Deltagare Ungdom 13-G flickor:
Kharma Sarenbrant

Deltagare Ungdom 13 –G pojkar:
Didrik Rosenqvist

 

Distriktsmästerskap, Isrosen i Sollentuna, 8 januari
Novice A 13, flickor:
Cicilia Kassan 1/27  77.47p
Tyra Berglund 4/27  71.82p
Linnea Grén Groer 19/27  49.31p

 

SM-veckan i Malmö, 14-18 december
JSM, damer:
Klara Arell 6/18  105.76p

USM, Flickor:
Leia Lanneskog 6/17   81.28p

RM, Flickor:
Tyra Berglund 10/18   66.95p
Cicilia Kassan 13/18   65.64p

 

Sundscupen i Helsingborg, A-tävling 10-11 december
Minior A:
Julia Johansson 1/21  35.38p
Leona Lanneskog 8/21  30.99p

 

SKK-Pokalen 10-11 december
Ungdom 13-1 grupp 1:
Ellen Trotzig   2/8

Ungdom 15:
Melissa Kahvand  6/11

Deltagare Minior B:
Molly Håkansson

Deltagare Minior grupp 1:
Saga Rosenberg

Deltagare Minior grupp 3:
Nellie Hammarbäck
Fredrika Rosenqvist

Deltagare Minior grupp 4:
Filippa Montan
Vanessa Svensson
Vendela Gärtner
Elsa Wedelin
Agnes Tiderius
Maja Rosenberg

Deltagare Ungdom 13G:
Alexander Lorentzson
Didrik Rosenqvist

 

Mavala på Lidingö 3-4 december
Minior B:
Emilia Ingemansson 12/20  19.03p
Molly Håkansson 2/16  19.47p

Novice B:
Fanny Johansson 13/16  15.57p

Junior B1:
Nathalie Labar 1/10  55.99p
Kajsa Krebs 7/10  41.35p

Junior B2:
Eugénie Collin 10/17  18.40p

 

Elitserien SteKK-Trofén i Stenungsund 3-4 december
Ungdom 13 flickor:
Cicilia Kassan 6/23  67.17p
Tyra Berglund 7/23  67.09p
Mandalay Malmberg 17/23  54.77p

Ungdom 15 flickor:
Leia Lanneskog 3/22  79.50p

 

Hallmans Trophy i Enebyberg 26-27 november
Minior B:
Emilia Ingemansson 5/16  19.57p
Molly Håkansson 15/16  15.84p

Novice B:
Fanny Johansson 18/19  11.70p

Junior B1:
Nathalie Labar 1/10  54.28p
Kajsa Krebs 6/10  41.37p

 

Elitserien USK-pokalen i Uppsala 26-27 november
Junior damer:
Klara Arell 1/31  110.41p

 

Älta Trophy i Älta 19 november
Minior A:
Julia Johansson 1/10  34.06p
Sophia Östgren 3/10  28.22p
Leona Lanneskog 4/10  27.46p

 

Elitserien Novemberskäret i Åkersberga 12-13 november
Ungdom 13 flickor:
Cicilia Kassan 5/26
Mandalay Malmberg 19/26

Junior damer:
Klara Arell 4/32

 

Elitserien Lundaskäret i Lund 12-13 november
Ungdom 15 flickor:
Anja Liedholm 2/24
Leia Lanneskog 8/24

 

Golden Bear i Zagreb, Kroatien, 29-30 oktober
Advanced Novices Ladies:
Anja Liedholm 21/37

 

Västeråstrofén i Västerås, 22-23 oktober
Minior A:
Leona Lanneskog 2/25  33.95p
Julia Johansson 3/25  33.06p
Sophia Östgren 16/25  24.62p

 

Elitserien Göte Ls pokal i Trollhättan, 15-16 oktober
Ungdom 13 flickor:
Cicilia Kassan 6/28
Tyra Berglund 15/28
Mandalay Malmberg 27/28

Junior, damer:
Klara Arell 21/32

 

Elitserien Solna Challenge Cup, 8-9 oktober
Ungdom 15 flickor:
Leia Lanneskog7/28
Anja Liedholm 14/28

 

Sankta Helena Trophy i Skövde, 1-2 oktober
Minior A:
Julia Johansson 1/21
Leona Lanneskog 2/21

 

Elitseriepremiär i Luleå, 10-11 september
Junior Damer:
Klara Arell 6/31 

Ungdom 15 Flickor:
Anja Liedholm 1/29
Leia Lanneskog 6/29

Ungdom 13 Flickor:
Cicilia Kassan 8/26
Tyra Berglund 12/26
Mandalay Malmberg 21/26

Uppdaterad: 06 APR 2017 10:17 Skribent: Lisa Tönnerfors
Epost: Adressen Gömd

 

 

Postadress:
Stockholms KK - Konståkning
Ordf. Mona Lanneskog, Ängbyhöjden 20
16850 Bromma

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info